Fåglarnas favoritmat – tips för dig som vill mata fåglar

Servera fåglarna godsaker i foderautomater eller häng upp några äpplen i ett träd, så får du njuta av ett rikt fågelliv utanför fönstret. Vår expert Susanna Rosén tipsar om vilken typ av mat olika fåglar tycker om.

Så här års blir det inte mycket trädgårdsarbete, möjligen skotta snö eller se till att inga buskar eller träd knäcks. Djurlivet går däremot inte i vila. Om snön ligger brukar den vara helt perforerad av rådjursklövar, spår efter skuttande harar och fågelfötter.

Ett dukat fågelbord är alltid uppskattat, året runt och även om vintern är mild kan nätterna bli kalla. Då kan de fåglar som håller sig i närheten av oss behöva ett extra energitillskott. Dessutom är det rofyllt att titta på dem när de samlas för att äta. Sätt gärna foderautomaten utanför fönstret så att du i lugn och ro kan smygtitta på skådespelet utan att skrämma fåglarna.

Du kan också välja dina gäster genom att lägga ut en viss sorts mat till fåglarna.

 

Här är de olika fåglarnas favoritmat:

Fröblandning av solrosfrö, havre, hampfrö, hirs och jordnötter – alla fåglar.

Talgbollar – talgoxar och blåmes, men även nötväcka och större hackspett.

Solrosfrön – de flesta fåglar.


Kokosnöthalvor – alla mesar, nötväcka och hackspettar.

Äpplen – trastar.

Ost – trastar, nötväcka, hackspettar och mesar.

Russin – trastar och sidensvansar.

Jordnötter – hackspettar, mesar, trastar, finkar och nötväcka.

Havrekärven – äts bara av gulsparv, och en och annan pilfink och gråsparv. Mest en prydnad alltså.

Vill du läsa fler artiklar som den här?

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få våra erbjudanden – det är gratis!

TV: Redaktionens bästa klipp!

Mest lästa artiklar