Enligt Ottosson är det vanligt att kunderna själva vill avsluta med målning, tapetsering, lister och annat småplock.
– De kanske vill spara en slant. En del ringer ganska snart och vill få det gjort ändå. De inser att orken, lusten eller kunskapen saknas.
Men för många blir det inte gjort överhuvudtaget. Folk lever vidare i ett hem med skavanker.
– Man blir nog hemmablind. Efter ett tag ser man inte bristerna längre. Sen får man kanske höra det av släkt och vänner på besök, säger han.
Fula lösningar
Elarbeten är ett annat exempel som ofta glöms bort redan på planeringsstadiet.
– Resultatet blir synliga kablar. Det är nog inte vad folk egentligen ville ha och definitivt inte så snyggt, säger han.
Rätt verktyg viktigt
Hans Ottosson levererar några allmänna råd hur man själv kan fixa till surdegarna därhemma.
– Inse först att det faktiskt kostar att fixa dessa detaljer. Var även beredd på att det kan ta längre tid än beräknat och nog inte är helt okomplicerat. Till sist: ha riktiga verktyg. Annars är det nog bäst att kontakta ett proffs på en gång.