Lastpallarna stod kvar efter husbygget och vi använde dem som provisorisk trappa. Vi beslöt oss för att bygga en riktig entré av dem och jag målade dem med provburkarna med fasadfärg som jag hade kvar. Inte nog med att vi fick en fantastisk snygg entré – vi fick också städat på tomten!
Siiri
Snubbelfri matta
Vill visa min matta som är målad direkt på köksgolvet. Den är garanterad snubbel- och tvättfri. Jag har haft målade mattor under några år. När det blir jul målar jag dit några röda ränder som blir gula till påsk. Tänk vad många ben- och höftfrakturer vi skulle slippa om alla hade målade trasmattor!
Tant Grön
Silikon vid plattläggning
Utför underarbetet som vanligt. Täck sedan sanden med svart plast. Lägg en silikonsträng på de plattytor som gränsar mot varandra. När hela ytan är lagd, foga med silikon i stället för sand. Vid stora ytor bör dräneringsränna infogas om marken inte lutar. Det är åtta år sedan jag första gången använde denna teknik. Inte ett enda grässtrå har tittat upp ännu.
Lars W.
Utnyttja snedtaket!
Jag vill tipsa om hur man kan utnyttja utrymmet maximalt i en klädkammare med snedtak. Vi har satt upp en vanlig gardinstång i trä som vi har satt plugg i så galgarna hänger på snyggt och prydligt avstånd. Nästan lika fint som i butik!
Linda Forslund
Vedskjul med nostalgi
Ett mysigt vedskjul ute i sommarstugan var enkelt att fixa. Köp tre vinkeljärn (90 grader). Skruva fast i befintliga infästningar under luckan. Använd tryckimpregnerat virke som du ”pålar” ner i marken.
Kenneth Bylund
Vill du läsa fler artiklar som den här?
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få våra erbjudanden – det är gratis!