Villaägare kan behöva stå för en del av notan när kommunen gör klimatanpassade åtgärder som skyddsvallar och diken. Och det kan bli en dyr historia för de enskilda hushållen – det kan handla om hundratusentals kronor, skriver Aftonbladet.
Det framkom i dagarna när en statlig utredning presenterade ett förslag för att bättre rusta Sverige för klimatförändringarna. Utredningen föreslår bland annat att fastighetsägare – däribland villaägare – kan bli skyldiga att själva bekosta vissa åtgärder för att skydda fastigheter mot exempelvis översvämningar och andra klimatrelaterade risker.
Stat och kommuner föreslås ge vägledning och i vissa fall ekonomiskt stöd, men huvudansvaret för åtgärderna ska ligga på fastighetsägaren. Det kan också bli tal om högre krav på klimatanpassning vid nybyggnation och större ombyggnationer.
Husägarna som drabbas värst
Frekventare och intensivare skyfall samt stigande havsnivåer beräknas vara de största klimatriskerna för bebyggda områden. Fastighetsägare med hus belägna längs kusten och i områden som riskerar att drabbas av översvämningar, ras eller andra klimatrelaterade problem, är de som främst kan komma att omfattas av de nya reglerna.
För villaägare kan det till exempel handla om att kommunen bygger skyddsvallar eller diken på kommunal mark, och om man som fastighetsägare gynnas av detta i form av minskad klimatrisk, får man betala en avgift för detta. Ingen fastighet ska dock debiteras mer än 10 procent av sitt marknadsvärde i avgift för åtgärderna. Har man begränsade resurser ska det gå att betala med hjälp av en avbetalningsplan.
Förslaget har väckt oro bland villa- och fastighetsägare. Kritiker menar att det kan bli väldigt dyrt för enskilda hushåll, särskilt i områden där risken för översvämningar är stor. Samtidigt påpekar utredningen att det är nödvändigt att anpassa samhället till ett förändrat klimat och att det offentliga inte kan stå för hela kostnaden.
Skickas på remiss
Förslaget, som tagits fram av en statlig utredning tillsatt av regeringen, kommer nu att skickas på remiss. Därefter kan regeringen lägga fram en proposition till riksdagen. Men det är ännu inte beslutat att förslaget blir verklighet, och innehållet kan komma att ändras på vägen.
Läs också: Husen som blir svårsålda – är du drabbad?