Vi i Villa-redaktionen har en särskild fäbless för slott – för ja, vem drömmer inte om gigantisk takhöjd, munblåsta fönsterglas och trädgårdar med formklippta häckar och mängder av spännande rum att förlora sig i?

Även om man bara har en enkel sommarstuga eller en mindre villaträdgård, kan man också hitta mycket att inspireras av i slottsmiljöerna – som Vi i Villas chefredaktör som nyligen beställde hem handtryckta papperstapeter som hon sett på Tjolöholms slott. Hennes semester gick nyligen till Versailles – men det finns ju så många underbara svenska slott att upptäcka!
Här listar vi våra favoriter runtom i Sverige som är perfekta utflyktsmål, vare sig du älskar historia, eller bara vill njuta av en picknick i vacker miljö och må som en prins (eller prinsessa) för en dag.
10 fantastiska svenska slott
Obs! För aktuella öppettider och utställningar, se respektive slotts hemsida.
Skoklosters slott

Beläget: Norr om Bålsta, Uppland.
Öppet: Varje dag 1 juni–31 augusti och helger i september. Privata gruppvisningar året om.
Ett av Europas främsta barockslott, som greve Carl Gustaf Wrangel, en framstående militär, lät bygga på 1600-talet vid Mälarens strand. Senare ägt av ätten Brahe och von Essen, men numera av svenska staten. Skoklosters slott har praktfulla salar med vackra tapeter och unika samlingar av vapen och konst.

Den guidade visningen ger en fascinerande inblick i rustkammaren högst upp i slottet, den enda i världen som har bevarats i sin ursprungliga 1600-talsmiljö. Utanför slottet finns en gullig parklek inspirerad av historien, som erbjuder barnaktiviteter tillsammans med guider, och på slottscaféets uteservering har du vacker utsikt över Mälarens vatten.
Läs mer och planera ditt besök
Tjolöholms slott

Beläget: Söder om Fjärås, Halland.
Öppet: Varje dag 29 maj–31 augusti.
Ett sagolikt slott i jugendstil, beläget vid havet söder om Kungsbacka. Tjolöholm lät uppföras i början av 1900-talet av den rike köpmannen James Fredrik Dickson och hans fru Blanche och är starkt inspirerat av Arts & Crafts-rörelsen. Ett påkostat slott med moderniteter som rundspolande duschar, dammsugare och meterhög hårtork, och importerad inredning från London-varuhuset Liberty. Här erbjuds guidade visningar, utställningar och teater. I slottet kan du boka in dig på afternoon tea under vissa datum, men på slottsområdet finns också en trevlig restaurang, ett kafé med uteservering och en mysig butik med fina prylar.

Foto: Will Rose, Tjolöholms Slott.
Trädgården, med sina häftigt formklippta buskar, har använts vid inspelningen av filmen av Melancholia av Lars von Trier och i Allmogebyn, där arbetarna bodde, finns Hemtrefnadens köksträdgård och Rosgården, ritad av trädgårdsmästaren John Taylor, känd från tv-programmet ”Trädgårdstider”. Omgivningarna bjuder på natursköna bad och vandringsmöjligheter.
Upptäck Tjolöholms slott

Läs också: Upplev historiens vingslag – bo i Allmogebyn på Tjolöholms slott
Taxinge slott

Beläget: Norr om Nykvarn, Södermanland.
Öppet: Varje dag 1 maj–30 september. Fre–sön i december–april. Stängt jul och nyår.
Kallas ofta ”Kakslottet” tack vare sitt berömda kafé med Sveriges största kakbuffé, som aldrig har under 65 sorters hembakat bröd. Taxinge-Näsby ligger vackert vid Mälaren och huvudbyggnaden har anor från 1800-talet, medan flyglarna är från 1700-talet. Här finns en slottsbod med fina presentartiklar och ett glasscafé för den som inte orkar tårta.

I närheten hittar du fina badplatser och vandringsleder. Det går båttrafik till slottet men du kan också åka ett gulligt ångtåg hit från Mariefred.
Läs mer om Taxinge slott
Läckö slott

Beläget: Norr om Lidköping, Västergötland.
Öppet: Ons–sön 17 april–6 juni. Varje dag 7 juni–14 september. Ons–sön 15–30 september. Guidade visningar Lör–sön 1 oktober–14 december.
Ett av Sveriges mest spektakulära slott, dramatiskt beläget på en udde i Vänern. Läckö slott har rötter från medeltiden, ett särpräglat rött tak, och interiören präglas av glansdagarna under 1600-talet då den rike greven Magnus Gabriel De la Gardie ägde slottet. Kungssalen är särskilt imponerande med sina dekorerade väggar och tak, och en guidad visning rekommenderas för att ta del av slottets spännande historia. Utanför finns en ekologisk köksträdgård, framtagen av trädgårdsdesignern Simon Irvine.

Varje år arrangeras en populär sommaropera på borggården. Från Läckö utgår också båtturer och du kan hyra kajak och kanot för att utforska skärgården i sjön som innehåller mer än 22 000 öar, kobbar och skär.
Planera ditt besök på Läckö slott
Gripsholms slott

Beläget: Mariefred, Södermanland.
Öppet: April–november, samt trettonhelgen och påskhelgen. Öppet året runt för bokade grupper.
Ett av 1500-talsslotten som Gustav Vasa lät bygga och som fortfarande är i kunglig ägo. Här kan du beskåda en av Europas mest välbevarade 1700-talsteatrar, som teaterkungen Gustav III låtit inreda, Svenska statens rikliga porträttsamling – och ett väldigt märkligt uppstoppat lejon! Utforska den blommiga slottsparken, skåda de många dovhjortarna i slottets naturreservat, och passa på att besöka charmiga Mariefred.

Örebro slott

Beläget: Örebro, Närke.
Öppet: Varje dag 29 maj–14 september. Öppet året runt för bokade grupper.
Mitt i centrala Örebro tronar det mäktiga slottet på en holme i Svartån. Slottet har anor från 1300-talet och har genom århundradena byggts om från medeltida försvarsborg till renässansslott. Här har kungar övernattat, fångar suttit inspärrade och viktiga riksdagar hållits. Upptäck slottets hemliga gångar, fängelsehålor och praktfulla salar på guidade visningar. Under året arrangeras utställningar, konserter och teater. Missa inte slottscaféet som ligger i en tidigare tortyrkammare!
Läs mer om Örebro slott
Merlo slott

Beläget: Timrå, Medelpad.
Öppet: Året om vid bokning av övernattning. Se aktuella öppettider för Slottsträdgården Merlo på hemsidan.
Merlo slott är ett av få slott i Norrland, uppfört 1883–1885 som sommarresidens åt träpatronen Fredrik Bünsow. Det är ritat i tysk, riddarromantisk stil med många utsmyckningar och påkostade detaljer. Det går att bo över på Merlo i Tjänstebostaden eller Hörnrummet i slottet, men i övrigt är själva slottet stängt för besökare. Slottsparken och trädgårdarna som omgärdar slottet är dock öppna och trevliga att promenera i. Där ligger även Slottsträdgården Merlo, med café och handelsträdgård.
Upptäck Merlo slott och Slottsträdgården Merlo
Gunnebo slott

Beläget: Mölndal, Västergötland.
Öppet: Guidade visningar av slottet maj–augusti, se hemsida för aktuella datum. Kaffehus och krog, alla dagar.
Ett av Sveriges bäst bevarade 1700-talsslott, som byggdes i nyantikstil som sommarresidens åt handelsmannen John Hall. De guidade visningarna snirklar sig genom villan som har en imponerande inredning med stuckatur, statyer, originalmöbler och kakelugnar.

Slottet har både en barockträdgård och en engelsk trädgård, och är vackert beläget i ett naturreservat med gammal ek- och bokskog. I slottsparken finns bland annat ett nyligen restaurerat orangeri, en ekologisk köksträdgård och ett prisbelönt kafé, som använder mycket egna råvaror. Här arrangeras teaterföreställningar, konserter och workshops, samt hantverksmarknader under höst och jul.
Läs mer om Gunnebo slott
Lejondals slott

Beläget: Utanför Bro, Uppland.
Öppet: Året om vid bokning av övernattning och/eller mat och dryck.
Ett tegelrött 1800-talsslott med tinnar och torn, som ligger mycket vackert vid Lejondalssjön, och drivs som hotell av Stockholm Meeting Selection. Slottet erbjuder olika paket med övernattning, middag och spa, men du kan också komma hit enbart på en lyxig afternoon tea med nygräddade scones och stor buffé av tillbehör och sötsaker.

Här kan du mysa framför en sprakande brasa, testa gin- och vinprovningar och bada i en pool med fiskbensmönstrat grönt kakel där konstväxter hänger i taket.
Upptäck Lejondals slott
Sofiero slott

Beläget: Utanför Helsingborg, Skåne.
Öppet: Varje dag, året om.
Sofiero lät byggas av Oscar II och hans hustru Sophia av Nassau på 1800-talet, för att vara deras sommarresidens. 1905 gav de bort slottet i bröllopsgåva till barnbarnet Gustaf Adolf och hans Margareta från England, som båda två var väldigt trädgårdsintresserade och anlade slottets magnifika trädgårdar och växthus.

Sofiero är särskilt känt för sin vackra rhododendronpark, som ligger i raviner ner mot havet. Här finns även en utmärkt slottsrestaurang med havsutsikt, butiker med pryl- och växtförsäljning, och varje sommar anordnas popkonserter och trädgårdsdagar.
Läs mer om Sofiero slott
Läs också: Lista: Svenska bryggerier och vingårdar med gårdsförsäljning av alkohol