– Värt varenda krona! säger Linda. Innan var hallen korridorsliknande och saknade all möjlighet till förvaring.
För att få mer yta bestämde sig Linda och Robert att offra den intilliggande toaletten. Väggarna revs och det gamla fönstret i toaletten sattes igen. Detta utrymme fick ge plats åt dagens rymliga garderob som slukar hela familjens ytterplagg och skor. Valet föll på skjutdörrar med spegelglas för att effektivisera utrymmet och för att ge hallen ett mer luftigt intryck.
För att få in ytterligare ljus i entrén byttes den mörka ytterdörren från 70-talet mot en vit dörr med sidoljus. Även det gamla fönstret byttes till ett modernt. Samtidigt isolerades ytterväggarna och vattenburen golvvärme lades in.
– Vi valde plastmatta på golvet vilket är både prisvärt och snyggt! Nu finns många roliga mattor att välja bland, så man behöver inte vara rädd att det ska bli à la 80-tal! Plastmatta är dessutom varmt, mjukt och tyst.
I ett hem där det bor barn behöver man också tänka praktiskt. Linda och Robert ville ha ljusa väggar – som också skulle förbli ljusa. Väggarna fick därför renoveringstapet som målades vit med hög glans, vilket gör att de är lätta att torka av.
– Vi sparade ett vattenburet element i hallen för att lätt kunna torka barnens mössor och vantar. Elementet ”hottade” jag upp genom att måla det svart! Det enda som är kvar i hallen nu är att koppla in elementet.

Fakta
Här bor: Linda Lygdman, Robert Näsström och barnen Oscar och Nova.
Hallens storlek: 16 kvadratmeter
Kostnad: cirka 30-40 000 kronor
Tidsåtgång: Ett par månader av egenhändigt arbete.
För två år sedan flyttade familjen till detta hus byggt på 30-talet, i Skorped, Västernorrland.
Häng med i renoveringskaoset och renoveringsdrömmarna på Lindas villablogg på
https://lantislygdmans.blogg.viivilla.se/

Linda om omgörningen:
Bäst: Att hallen blev så ljus och rymlig. Den snygga golvmattan och golvvärmen. Och skjutdörrsgarderoben!
Sämst: Ytterdörren! Jag rekommenderar inte en vit ytterdörr, vår dörr är redan är full av fläckar som inte går bort.
Svårast: Att hålla sams med sambon när vi skulle sätta upp renoveringstapeten….
Produkter som använts:
Ytterdörr: ”Lindhamn”, -Skånska Byggvaror
Skjutdörrar: ”Tokyo”, -Skånska Byggvaror
Golvmatta: Armstrong
Hallbänk: Tjusig, Ikea
Hyllplan: Ikea
Korgar: Ikea
Taklampor: Elkedjan
Dörrmatta: Ikea
Tygtavla: Hemgjord med metervara från Ellos







