– Jag låg på hela tiden och samordnade hantverkarna, säger Alex.
Köket blev klart precis när det skulle. Med tanke på att planerat slutdatum var den 23 december förstår man pressen att bli klar i tid.
Matlagning med gästerna. Alex delar kök och liv med Anna och tillsammans har de två små döttrar.
-Vi ville absolut ha ett öppet kök. Det är här vi är mest. Vardag som fest. Med tanke på Alex yrke involveras alltid våra gäster i matlagningen, säger Anna.
Därför finns här generösa arbetsbänkar i svart matt granit med gott om plats för köksarbete: En kan stå vid den rejäla spisen, samtidigt som en annan sköljer grönsaker och en tredje hackar lök. Spisen är en induktionshäll och bredvid den finns en bred ho, 80 centimeter. Den klarar ugnsplåtarna från den 90 centimeter breda ugnen från Gaggenau. Köket är dessutom utrustat med en superfläkt från Gaggenau.
-Ska man satsa på bara en sak i ett kök så är det fläkten. Gärna en med överkapacitet, råder Alex.
Lugn bas. Trägolvet i köket är lackat och väggarna är målade med trekomponentslack. Köksluckorna är vita i högblankt som gör dem lätta att hålla rena.
-Jag gillar att basen i köket är rätt neutral och klassisk – man tröttnar inte på ett vitt kök . Utsmyckning tillkommer ändå i form av gardiner och grejor man har och så förstås alla råvaror som man jobbar med. Det känns viktigt att basen är lugn, säger Anna.
Men det finns många färgklickar i detta kök. På en vägg hänger en färgsprakande tavla som ger hela köket karaktär. Den kommer från Jamaica – köpt för länge sedan av Annas farfar. De rödlackade skåpsluckorna vid matbordet bildar en läcker fondvägg och fungerar som smart förvaring av glas och porslin.
Kocken Alex Magnusson
Yrke: Kock – och entreprenör. Driver Aptit Stockholm
Bor: I hus från 1982
Familj: Hustrun Anna, döttrarna Maya och Kajsa 6 respektive 4år.
Bästa tipset: Lägg pengarna på bra maskiner som håller länge.
Alex 5 favoriter i köket:
- Fläkten – se till att du har bra tryck i den, gärna överkapacitet.
- Bred ugn, 90 cm.
- Induktionshäll.
- Diskho, 80 cm – perfekt att diska ugnsplåtarna i.
- Vinkyl.