1973 Den ljuva uteplatsen. I närhet till huset, med ett skyddande tak och lummigt inhägnad av klättrande växter.
1995 Sommaridyll i Sverige i mitten av 90-talet.
Grilloset ligger tjockt runt villakvarteren och själva grillen är snart lika stor som bilen. Det är en vårdag i mitten av maj år 2006. Men grillat har vi gjort länge i Vi i Villa. Redan i slutet av 50-talet bjöd vi läsarna på smarriga grillrecept och smarta grilltips. Och sedan dess är grillen ett lika starkt vårtecken som tussilagon.
Och ska det gillas bör man ha en härlig plats att vara på – så med grillen följer uterummet. Vackert och passande nog kallades det en gång för solrum. För att njuta av sol, men ändå skyddad från vind och insyn, och när kvällen kom koppla av där med familj och vänner. De allra första uterummen var i marknivå, med stenläggning och en enkel trädgårdsmöbel i trä. En plats för saftkalas och morgonfika ute.
Uteplatsen växer till sig
Under de följande åren blir uteplatsen större och mer och mer som ett rum. Den lilla avskärmade delen i närheten av köksdörren växer till sig och får tak: Markiser på 70-talet och segeltak på 90-talet. Väggarna växer upp i form av träspaljéer, kanske med klängande växter runt om.
Under 70-talet har Vi i Villa en mycket praktisk inriktning, även när det gäller trädgården och uteplatsen. Artiklarna handlar om hur man ska planera uteplatsen på bästa vis: Hur ska vårt uteliv bli så där behagligt som vi drömt om? Uteplatsens golv har fram till i mitten av 80-talet som sagt varit av sten och legat i marknivå – men nu slår den stora träaltanfrossan till. Det hör till – har man hus ska man ha altan, och gärna i tryckimpregnerat trä och stort ska det vara.
Vindskydd, vägg och tak kanske är av glas, som är ett av de det material som kommer alltmer under 80-talet. Kompletterat med infravärme blir uterummets säsong bra mycket längre än tidigare. Den svenska sommarens ibland bristande antal soltimmar spelar inte längre någon roll – nuförtiden kan vi leva uteliv i uterummet året om. För när vi talar om uterum idag menar vi inte alls den lilla 50-talsaltanen. Numera tänker vi oss en inglasad utbyggnad. Gärna vinterbonad, men ändå mer som ett rum i trädgården.
1965 Familjeparadiset. En egen pool i den egna trädgården – det var lyxigt i mitten av 60-talet, idag är det mera vanligt.
1967 Hela familjen. Alla vännerna. Och alla deras barn! En härligt rund 50 kubikmeters Cranpool för 10-12 vuxna plus barn. Pris år 1967 var
5 230 kronor, en ganska stor investering.