I år finns exempelvis randiga rödbetor, gröna blomkålshuvuden, prydnadskål på skaft och en kokböna med brokiga vitröda baljor.
Polkagrisrandiga betor
Rödbetan Chioggia bjuder på en överraskning när man skär itu den. Den är nämligen polkagrisrandig inuti. Sorten är sötare än den vanliga röda.
Bröderna Nelson
Kål på skaft
Detta är en läcker kombination av prydnadskål bestående av sorterna ”Peacock samt Sunrise och Sunset. Peacock får stora huvuden i vitt och rött och har flikiga blad. Sunrise och Sunset bildar små rosetter på senhösten. Stammen blir 70-80 cm hög.
Frökompaniet/Coop
Färgglada kolvar
Prydnadsmajsen, ”Harlequin” innehåller en spännande blandning av småkolvar i flera färger, varav många är tvåfärgade. Hela plantan med blad och frukter kan torkas och användas i eternellarrangemang. Impecta.
Gröna solar
Solrosor finns i dag i många spännande utföranden. En av de senaste nyheterna i skaran är solrosen ”Green Ice” som har en anstrykning av grönt i blomman. En annan anmärkningsvärd detalj är att Green Ice saknar pollen. Plantan blir cirka 120 cm hög. Plants of Distinction/Rockdala Handelsträdgård.
Fler exempel och bilder hittar du i tidningen Vi i Villa nr 2/2002.