Darin, Lill-Babs, Miriam Bryant, Tomas Ledin, Benjamin Ingrosso och Titiyo. Många av Sveriges mest folkkära artister har deltagit i det populära TV4-programmet ”Så mycket bättre”.
I programmet samlas varje höst ett gäng kända artister på Gotland för att tolka varandras låtskatter och leva och bo ihop – och skådeplatsen är boutique- och konferenshotellet Grå gåsen. För tillfället visas den femtonde säsongen på TV, med bland andra Arja Saijonmaa, Seinabo Sey och Dregen.
Nu är Grå gåsen till salu igen efter att ha varit i Cecilia och Björn Westerholms ägo sedan 2020. Omfattande renoveringar har gjorts på alla plan – men det som kanske särskilt märks är inredningen, som är både extravagant och exklusiv.
– Det här är en unik plats och jag är stolt över vad vi har åstadkommit, säger Cecilia Westerholm Beer, hotelldirektör.
Förutom att vara hotell med konferensverksamhet så har Grå gåsen gått till att bli Gotlands största konsertscen. Hotellet säljs ihop med restaurang Ladan samt Gåsen Out B&B.
Så ser det ut på Grå gåsen
Läs också: Hemnetknarkarna-Per: Galnaste mäklarbilderna!
-
Foto: Josef Eliasson -
-
Foto: Josef Eliasson -
Foto: Josef Eliasson -
Foto: Josef Eliasson -
Foto: Josef Eliasson -
Foto: Josef Eliasson -
Foto: Josef Eliasson -
-
-