En vacker stengång upp till huset eller en rasande snygg garageinfart – jovisst kan man göra det själv! Kolla här – sedan är det bara att börja!
Med riktiga redskap blir läggningen lättare. Se till att du har allt på plats innan du börjar. Det finns inget värre än att behöva leta efter ett verktyg när du håller på som bäst. Det som krävs: Spade, sopkvast, tumstock, rätbräda, trä- eller gummiklubba, pinnar, snören, vattenpass, avdragslister, kratta och plattvibrator.
Det som viktigaste är underarbetet. Att gräva ur ytan med de 15-20 cm som krävs är ett tungt jobb. Markläggaren kommer å sin sida med en liten grävare så ett sätt kan vara att låta en entreprenör gräva och lägga ut sanden, sedan kan man lägga stenen själv.
Vad som är viktigt i slutfasen är att få dit fogsanden ordentligt. Använd riktig fogsand, 0.2 mm, då riskerar man minst angrepp av ogräs. Görs inte detta arbete noggrant, kan det påverka ytans hållbarhet.
Det krävs att man vibrerar ner sanden mellan plattorna minst en gång. Sedan är det bara borsta och borsta. Att låta naturen ha sin gång med lite regn och sol när det gäller mjöldammet är inte helt fel men då tar det mycket längre tid att få ytan klar.
Det finns tillfällen då kunden kommit hem, sett all sand och ringt och skällt på stenläggaren. Sanden (mjöldammet) skall ligga den tid det tar att få ner den. Detta gör inte stenläggaren. Så sanden i huset får man stå ut med under en tid. Gör absolut inte som en person gjorde: Tog till högtrycket för att få bort all sand!









