Här kan du musta dina äpplen

Att musta sina äpplen är ett bra sätt att ta hand om skörden och det är gott och lyxigt att dricka sin egen äppelmust.

Läs också: Så tar du bort trädstubbar

 

Musterier

Ett bra sätt att ta hand om överskottet rika äppelår är att musta frukten. Många musterier erbjuder bag in box som du kan förvara i minst ett år. Här är en lista över musterier från Skåne och upp till Västernorrland. Listan är hämtad från Sveriges Pomologiska Sällskap hemsida.

 

 

Blekinge län:

Mustkungen 0456-320 22, 076-844 85 48 www.mustkungen.se

Äppelbodens Musteri 073-346 63 46 https://www.facebook.com/appelbodenmusteri/

 

Dalarnas län:

Rasjöns Musteri 0243-24 21 39 https://www.facebook.com/rasjonsmusteri/

Myggs Musteri 0225-650 33 www.facebook.com/myggsmusteri

Sollerö Musteri 070-251 77 59 www.facebook.com/solleromusteri 

 

Gävleborgs län:

Hå Saftfabrik 0278-800 04 0706-58 86 88 www.saftfabriken.com

Paradisdalens Musteri 070-658 07 87 paradisdalen.se

 

Gotlands län:

Halfvede musteri 0498-23 00 00 www.halfvede.se

Gotlands musteri 070-225 71 14 www.gotlandsmusteri.se

 

Hallands län:

Bosagårdens musteri och fårfarm 073-362 77 73 www.facebook.com/Bosagarden

Regnér-Garden 0340-300 88, 073-409 23 80 www.regner-garden.se

Äppelgårdens musteri 072-328 27 21 www.appelgardencafe.se

 

Jönköpings län:

Gränna Musteri 073-893 43 32 www.grannamusteri.se

Saras musteri 073-045 38 35 www.sarasträd.se

 

Kalmar län:

Lilla Musteriet/Carls must 072-3282721 www.lilla-musteriet.se

 

Skåne län:

Sövde Musteri HB 0416-160 01 www.sovdemusteri.se

Kivikås Frukt och Must 0414-715 33 www.kivikås.com

Kullabygdens Musteri 042-651 00 www.kullamust.se

Rescued Fruits 070-8583550 https://www.rescued.se/ 

 

Stockholms län:

Rosenhill Trädgård & Musteri 08-560 200 60 https://www.rosenhill.nu/

Äppelfabriken Info@appelfabriken.se, appelfabriken.se

Bredalens Gårdsmusteri 070-880 77 24, 070-935 07 28 www.bredalens.se

Värmdö Musteri 070-857 12 00 https://varmdomusteri.se/

Roslagens Musteri 073-319 74 07 www.roslagensmusteri.se 

Pomme pomme Mobilt musteri 076-215 58 94 www.pommepomme.se

Blidö Bageri & Musteri 070-888 25 88 www.blidobageri.se

 

Södermanslands län:

Sörmlands Musteri 0152-252 50 www.facebook.com/sormlandsmusteri/

Hornuddens Trädgård 0152-326 18 hornudden.net/project/musteri/ 

 

Västra Götalands län:

Alvar & Ivar på Kalvhagen 070-823 14 24 alvarochivar.blogspot.com

Borås musteri 0705-872945 www.borasmusteri.se

Cykelmusteriet 070-458 93 31 www.cykelmusteriet.se

 

Värmlands län:

Gården på Hörn 0565-303 53 www.imitt.nu

Gärdets Musteri 070-604 11 19 gardetsmusteri.se

 

Örebro län:

Lindesbergs Musteri 0581-522 50 lindesbergsmusteri.se

Sikfors herrgård 0591-15115 sikforsherrgard.se

 

Uppsala län:

Nibble Gård 0171-870 58 www.nibblegard.se

Granum Musteri 0733-604565 info@granummusteri.se granummusteri.se

Vårdsätra Musteri 018-40 44 46 www.vardsatra-musteri.com

Nibble gård 0171-870 58 nibblegard.se

 

Västmanlands län:

Harakers kvarnmusteri https://kvarnmusteriet.se/ 

Köpings musteri 073-982 88 37 kopingsmusteri.se

 

Västernorrlands län:

Viforsens Musteri 0702-66 10 73 www.viforsensmusteri.se

Näsets musteri 070-517 25 51 mittmusteri.se

Klöstre musteri 070-572 01 51 facebook.com/klöstremusteri

 

Östergötlands län:

Brunneby Musteri 0141-402 04 www.brunnebymusteri.se

Kolmårdens Äppelmusteri 073-063 36 09 www.facebook.com/KolmardensAppelmusteri

 

Länk till Svenska Pomologiska Sällskapets fullständiga förteckning över svenska musterier:

https://svepom.se/musterier-i-sverige

 

Läs också: Så utrotar du parkslide

Pinterest Instagram Print

Mest lästa artiklar